Przebudowa węzła Lublewo: Zamknięcie fragmentu drogi nr 221 i wprowadzenie objazdu dla ciężarówek

Prace związane z modernizacją węzła Lublewo na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta spowodowały konieczność tymczasowego zamknięcia fragmentu drogi wojewódzkiej numer 221. W odpowiedzi na tę sytuację, uruchomiono specjalny 300-metrowy bajpas, który jednak dostępny jest tylko dla pojazdów o masie do 3,5 tony. Tym samym, kierowcy ciężarówek zostali skierowani na wyznaczony objazd, znacząco wydłużający ich trasę – z 7 km do aż 25 km. Ta zmiana na pewno nie spotka się z entuzjazmem mieszkańców Kokoszek, którzy i tak borykają się już z problemem dużego natężenia ruchu.

Obecnie trwają intensywne prace przy przebudowie węzła Lublewo. Ten fragment Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta przecina drogę wojewódzką nr 221, która stanowi ważną arterię komunikacyjną pomiędzy Gdańskiem a Kościerzyną, prowadząc przez Kolbudy. Z tego powodu, od 10 maja wprowadzono tymczasową organizację ruchu, związaną właśnie z budową węzła w Lublewie Gdańskim. W ramach tej organizacji uruchomiono wspomniany wcześniej bajpas, który ma służyć kierowcom do lipca 2025 roku.

Zamknięcie dotyczy około 300-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 221 (od sali bankietowej do sklepu Biedronka), a kierujący pojazdami skierowani są na nowo powstały bajpas. Należy jednak podkreślić, że ta tymczasowa droga jest dostępna tylko dla samochodów o masie do 3,5 tony.