Prom łączący Świbno i Mikoszewo – atrakcja turystyczna i wygoda dla kierowców

Długi weekend majowy to czas, kiedy wraca do eksploatacji jedna z kluczowych atrakcji turystycznych Wyspy Sobieszewskiej oraz przyległych Żuław Wiślanych. Chodzi tu o prom kursujący między dwoma miejscowościami – Świbno i Mikoszewo. Właśnie w piątek, 28 kwietnia, rozpoczął się sezon na tę formę przemieszczania, który potrwa aż do końca września. Prom ten jest wyjątkowo przyjazny dla pieszych, rowerzystów, ale także kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, którzy mogą bez problemu skorzystać z tej formy transportu.

Przystań promowa jest usytuowana w Świbnie na ulicy Boguckiego pod numerem 127. Podróż promem po gdańskich wodach trwa jedynie kilka minut. Ta charakterystyczna, zielona jednostka pływa po Wiśle dzięki pomocy holownika. Jest to specyficzny typ promu, zwany linowym, który porusza się dzięki linie mocowanej na obu brzegach rzeki, zaś siłę napędową dostarcza wspomniany już wcześniej holownik płynący obok.

Jednak prom ten nie służy jedynie turystom, ale przede wszystkim lokalnej społeczności. Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej i Żuław Wiślanych mają dzięki niemu możliwość skrócenia trasy do pokonania, bez konieczności omijania kilkudziesięciu kilometrów drogi lądowej. Jako przykład może posłużyć trasa z Gdańska do Krynicy Morskiej, która jest krótsza o 23 kilometry, jeśli skorzysta się z tej przeprawy.