Angażująca społeczność akcja sprzątania rzeki Raduni w Pruszczu Gdańskim

Przeszło trzydzieści osób zdecydowało się niejako stawić czoła surowościom pogody i wziąć udział w akcji oczyszczenia rzeki Raduni na terenie Pruszcza Gdańskiego. Każdy z uczestników został wyposażony w rękawiczki i worki, a następnie energicznie przystąpili do realizacji zadania. Celem inicjatywy „Czysta rzeka – wspólnie dla Raduni” była konkretna część rzeki, rozciągająca się od ulicy Zastawnej aż do Cukrowni. Mimo że na początku zdawali się mieć nadzieję, że worki nie zapełnią się tak szybko, rzeczywistość nad rzeką szybko zweryfikowała te optymistyczne przewidywania.

W sobotę 20 kwietnia, mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego zgromadzili się, aby oczyścić rzekę Raduni. W projekt „Czysta rzeka – wspólnie dla Raduni ” zaangażowani byli zarówno lokalni mieszkańcy, jak i wolontariusze, harcerze, wojskowi oraz strażacy OSP. Spotkanie uczestników miało miejsce o godzinie 11 na parkingu przy Faktorii, przy ulicy Zastawnej. Ich zadaniem było sprzątanie wyznaczonego odcinka rzeki Raduni, ciągnącego się aż do Cukrowni.

Inicjatywa ta była częścią ogólnopolskiej kampanii „Czysta rzeka”, jak podkreśla Robert Pomirski, koordynator akcji w Pruszczu Gdańskim. Akcja zakładała nie tylko sprzątanie brzegów rzeki, ale także jej koryta z wykorzystaniem kajaków. Grupa sprzątających rozdzieliła się na dwie strony rzeki. Na zakończenie wszystkich czekało ognisko oraz pyszne kiełbaski. Osoby, które zdecydowały się na posadzenie drzewka, otrzymały je jako dar od organizatorów.