Szokująca sytuacja na osiedlu Orła Białego – zamknięte przejście do miasta

Zaskoczenie wśród mieszkańców osiedla Orła Białego oraz osób przemieszczających się z Winiar w stronę centrum miasta, idących wschodnią stroną ulicy Gdańskiej, było ogromne. Zastali oni niespodziewanie zamknięte przejście w pobliżu dawnej „Panoramy”. To miejsce przez wiele lat służyło jako trasa prowadząca do Wiaduktu Solidarności i dalej, do serca miasta.

Cała sytuacja miała miejsce poniedziałek 28 sierpnia. Zdziwieni przechodnie dostrzegli ekipę montującą ogrodzenie na ścieżce prowadzącej do wspomnianej posesji. Konstrukcja została postawiona zarówno u nasady schodów, jak i na chodniku znajdującym się po stronie wieżowców.

Aktualnie jedynym rozwiązaniem dla pieszych jest obejście całego terenu i skierowanie się w stronę zejścia przy bloku numer 1, które prowadzi na ulicę Orcholską.

Chociaż ta sytuacja była dla mieszkańców ogromnym zaskoczeniem, ludzie zaznajomieni z tematem nie byli zaskoczeni. Od długiego czasu wiadomo było, że schody oraz część chodnika aż do ulicy Gdańskiej są własnością prywatną, a konkretnie należą do właściciela „Panoramy”. To tylko jeden z przykładów dawnych praktyk, które przez lata nie zostały uregulowane prawem – mimo że schody i przejście nie są własnością Miasta (a więc zarządcy drogi), lecz osobą prywatną.

To miejsce jest również areną planowanej budowy wieżowca, która budzi sporo kontrowersji. Obecnie toczy się „batalia administracyjna” dotycząca warunków zabudowy i planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Zamierzamy poprosić obie strony o wyjaśnienie sytuacji.