Uroczysta promocja na stopień ceremoniarza dla ponad 50 lektorów w archikatedrze oliwskiej

26 listopada, w sobotę, w zabytkowej archikatedrze oliwskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Ponad 50 lektorów otrzymało promocję na najwyższy stopień liturgicznej służby ołtarza – stopień ceremoniarza. Uroczystość ta była prowadzona przez abp Tadeusza Wojdę, który towarzyszył mu kapłani diecezjalni.

Ceremoniarze to osoby, które osiągnęły najwyższy stopień w służbie liturgicznej ołtarza. Droga do tej prestiżowej roli rozpoczęła się od szeregu szkoleń, podczas których młodzi ludzie, zarówno chłopcy jak i dorosłe mężczyźni, zdobywali i doskonalili swoją wiedzę liturgiczną. Ale kurs to nie tylko nauka – uczestnicy tworzyli również wspólnotę, spędzając razem czas na modlitwie, celebracji Eucharystii, a nawet na zabawie i grze w piłkę nożną z klerykami Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Po zakończeniu kursu oraz po zdaniu końcowego egzaminu sprawdzającego zdobytą wiedzę i umiejętności, przyszedł czas na uroczystą liturgię. Mszę Świętą celebrował metropolita gdański, a wśród koncelebrowanych kapłanów diecezjalnych znalazł się m.in. ks. Adam Dzionek, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gdańskiej.

Podczas Liturgii, podczas której mianowani zostali nowi ceremoniarze, liczne rodziny z różnych parafii archidiecezji towarzyszyły swoim bliskim. Wszyscy oni byli świadkami tego wyjątkowego momentu, kiedy młodzieńcy awansowali na najwyższy stopień liturgicznej służby ołtarza.