Odznaczenia "Pro Ecclesia et Pontifice" – uhonorowanie kapitana Sulatyckiego oraz małżeństwa Kowalewskich

19 czerwca, w środę, w refektarzu pocysterskim znajdującym się na terenie archikatedry oliwskiej, abp Tadeusz Wojda wręczył Papieskie Krzyże „Pro Ecclesia et Pontifice” zasłużonym dla polskiego morza kapitanowi oraz obrońcom życia. Honorowe odznaczenia zostały przyznane w obecności najbliższych laureatów, ich współpracowników, a także osób zaangażowanych w ich profesjonalną działalność i życie.

Ceremonię uczestniczyli biskupi gdańscy pod kierownictwem metropolity gdańskiego, wśród nich abp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Goście i liczne grono kapłanów powitał ks. Maciej Kwiecień, rzecznik prasowy archidiecezji gdańskiej i redaktor naczelny Radia Plus w Gdańsku. Prezentując sylwetki laureatów, ksiądz Kwiecień podkreślił wkład kapitana Zbigniewa Sulatyckiego w rozwój polskiej gospodarki morskiej i przemysłu okrętowego oraz działalność Ewy i Lecha Kowalewskich na rzecz obrony życia, zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej.

Abp Tadeusz Wojda, witając laureatów, podkreślił, że „historie ich życia i działalności są integralną częścią historii Pomorza”. Metropolita gdański wyraził uznanie dla kapitana Sulatyckiego za jego posługę z szacunkiem dla duchowości i nauczania Kościoła. Chwalił również małżeństwo Kowalewskich za poświęcenie swojego życia na rzecz obrony praw człowieka do życia, pisania licznych artykułów na ten temat oraz organizowania spotkań i kongresów na całym świecie.