Nadzwyczajni studenci odnotowani za swoje osiągnięcia w ramach stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W tym roku, Alicja Kaźmierczak, Daniel Cieślak i Arkadiusz Garwol okrzyknięci zostali laureatami stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2021 roku, ze 1084 zgłoszeń spełniających kryteria, aż 398 studentów zostało wynagrodzonych finansowym wsparciem.

Alicja Kaźmierczak, studentka architektury, wykazuje duże zainteresowanie aspektami społeczno-kulturowymi w kontekście dziedzictwa kulturowego, tożsamości przestrzennej oraz budowania relacji interpersonalnych. Pochwalna może być jej lista osiągnięć, która obejmuje zdobycie prestiżowych nagród architektonicznych w Polsce i Francji, jak również udział w programie Erasmus+ na uczelniach we Włoszech – Rzymie i Palermo. Jej projekt dyplomowy „Kwiat Kalsy – centrum kulturowe dzielnicy Kalsa w Palermo” został doceniony przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów pierwszym miejscem, uzyskał również wyróżnienie SARP Wybrzeże oraz specjalne wyróżnienie w konkursie PRIX SARPFR 2024, organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji.

Student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI), Daniel Cieślak, pełni funkcję przewodniczącego koła naukowego Medical Intelligence Laboratory. Skupia się na innowacyjnych projektach łączących medycynę, sztuczną inteligencję, elektronikę oraz medycynę kosmiczną. Zdobył uznanie jako autor i współautor trzech punktowanych publikacji naukowych oraz kilku publikacji konferencyjnych. Jego dorobek zawiera także finały i laury w międzynarodowych konkursach studenckich, takich jak ISSSP w Hong Kongu czy Directon Space. Współpracuje z Charité w Berlinie nad badaniami dotyczącymi zmienności aktywności serca w warunkach ekstremalnych oraz z ETH Zurych nad analizą przepływu krwi w naczyniach mózgu przy użyciu sieci neuronowych.

Arkadiusz Garwol, student drugiego stopnia na kierunku Engineering and Management od Space Systems, realizowanego przez Politechnikę Gdańską we współpracy z Hochschule Bremen w Niemczech, koncentruje swoje zainteresowania na napędach wykorzystywanych w lotnictwie i przemyśle kosmicznym. Jest autorem prezentacji i publikacji na konferencjach krajowych dotyczących inżynierii kosmicznej, inżynierii lotniczej, energetyki i materiałoznawstwa. Obecnie pracuje nad optymalizacją konstrukcji turbinowych silników odrzutowych, co mogłoby przekładać się na większe prędkości statków powietrznych zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym.

Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jednorazowe i wynosi 17.000 złotych.