Mikoszewa jako przepiękna nadmorska wieś

Mikoszewo jest niedużą wsią położną we wschodnim pasie Mierzei Wiślanej, przy ujściu Wisły do Morza. Do nie dawna był to teren typowo rolniczy, ludzie utrzymywali się tu z rybołówstwa, ale od niedawna znacząco zwiększyło się zainteresowanie turystyczne Mikoszewem.

Wieś Mikoszewa należy do jednej z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości

Znajdziemy tu strzeżone kąpielisko, niedużą ale rozsądną cenowo, bazę noclegową i inne elementy turystycznej infrastruktury. Jest to miejsce dobrze skomunikowane, funkcjonuje tu kolej wąskotorowa i prom, dzięki czemu łatwo dostaniemy się do popularnych miejsc w dorzeczu Wisły. Jednak nie to jest główną zaletą wczasów w Mikoszewie.

W roku 1991 na terenach przylegających do Mikoszewa został założony rezerwat przyrody o nazwie „Mewia Łacha”. W odróżnieniu od dzikich plaż, które już dawno przestały być dzikie tutaj mamy okazję obserwować prawdziwą prawdziwą dziką przyrodę. Rezerwat to miejsce gniazdowania rzadkich okazów ptaków takich jak rybitwy. Jest tu kilkaset osobników, różnych odmian tego ptaka. Jednak największa populacja gniazdującą w rezerwacie „Mewia Łacha” to mewa mała i mewa pospolita. Znajdziemy tu prawie dwieście tysięcy tych ptaków. Dla wszystkich miłośników obserwowania zwierząt w ich naturalnym, dzikim terytorium jest to nie lada gratka.

Mewia Łacha jest najbardziej znana dzięki innym zwierzętom. Rezerwat to jedyne miejsce gdzie naturalnie występuje przez cały rok, populacja fok szarych, a coraz częściej pojawiają się też foki pospolite. Chcąc obserwować foki, należy wybrać porę ranną, bądź wieczór. Nie ma jednak gwarancji, że danego dnia na pewno na nie trafimy. To kapryśne stworzenia. Jednak widok foki w naturalnym środowisku jest o wiele bardziej ekscytujący niż pokazy w zamkniętym fokarium.