Aresztowania wśród rektorów uczelni prywatnych – skala korupcji szokuje

Pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpracowali i zatrzymali kilka osób powiązanych z sektorem edukacji prywatnej na terenie Gdańska, Wrocławia i Torunia. Ujawniono, że do nielegalnych działań mogło dojść na korzyść majątkową, oszacowaną na sumę 630 tys. złotych. Śledztwo prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Wśród zatrzymanych znaleźli się Roman G., który jest rektorem Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, Rafał K., pełniący dwie funkcje: rektora oraz założyciela Akademii Nauk Stosowanych we Wrocławiu oraz Grzegorz G., pracujący jako profesor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Funkcjonariusze CBA przeprowadzili aresztowania 19 i 24 czerwca.

Przeprowadzane śledztwo ma na celu wykrycie działań m.in. grupy przestępczej, która była aktywna w jednej z prywatnych uczelni wyższych w Warszawie oraz przestępstw o charakterze korupcyjnym. Wszystkimi czynnościami zarządza Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które ma swoją siedzibę w Rzeszowie.